
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.2 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.35 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 1.3462 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 5.5 g |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Max Length | 2.1 mm |
| Max Width | 1.35 mm |
| Min Length | 1.9 mm |
| Min Width | 1.15 mm |
| Max Thickness | 1.35 mm |
| Min Thickness | 1.15 mm |
Stock: 6563
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04340
Ext.Price$0.04340
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04340 | $0.04340 |
| 10 | $0.02170 | $0.21700 |
| 50 | $0.01913 | $0.95650 |
| 100 | $0.01687 | $1.68700 |
| 500 | $0.01487 | $7.43500 |
| 1000 | $0.01311 | $13.11000 |
| 3000 | $0.01156 | $34.68000 |
| 5000 | $0.01043 | $52.15000 |
| 10000 | $0.00941 | $94.10000 |
